Akú  dlažbu použiť na okolie bazéna?

Akú  dlažbu použiť na okolie bazéna?

Aký typ materiálu použiť na okolie bazéna a zároveň spojiť estetiku, praktickosť a finančné prostriedky? Ako vybrať vhodnú dlažbu na okolie bazéna nie je vždy jednoduchá otázka, predovšetkým ak chceme spojiť praktickosť s estetikou. Často a radi rozprávame o produktoch a materiáloch, ktoré nemajú výrazne rozdielne ceny a preto orientovať sa vo výbere ktorý spája úsporu s estetikou, nemôžme podceňovať. Analyzujme rôzne produkty na trhu a ich základné charakteristiky: Decking, wpc, drenážna živica, striekaný korok, hliníková podlaha.

DECKING

Decking je spôsob realizácie podlahy s použitím dreva. Drevo je produktdokáže byť veľmi elegantý no zároveň náročný na pravidelnú údržbu. Máme na výber z rôznych druhov drevín ako napríklad kebony (používaná predovšetkým do exteriérov ako napr. záhrady, verejné priestranstvá, okolie bazénov), teak, iroko, garapa, ipé, alebo jasan. Aj parket bambú, ktorý je veľmi podobný deckingu, môže byť tým správnym výberom, keďže tento strom rastie vo vode, dlažba z neho vyrobená, nemá problémy s vlhkosťou a garantovaním odolnosti. Pri výbere tohto druhu dlažby je potrebné sa vyhnúť drevinám ako angelim, ktorá nie je vhodnámôže prasknúť, alebo massaranduba, ktorá má tendenciu sfarbiť sa do červena pri kontakte s vodou (špeciálne na začiatku, hneď po pokládke dlažby).

V momente keď sa rozhodnete pre určitý druh deckingu mali by ste sa ubezpečiť, najmä pri lacnejších variantách, že decking prešiel opísanými procesmi a tak predísť nepríjemným prekvapeniam.Ďalším aspektom na ktorý nemožno zabudnúť,  je pravidelná starostlivosť olejovaním povrchu aspoň každých šesť mesiacov. Drevo má časom tendenciu zmeniť tonalitu a sfarbovať sa do siva a vtedy je tu možnosť dať mu novú farbu s procesom vyhladzovania.

WPC (Wood and Plastic Composite) Kompozitný drevoplastový materiál

Ide o optimálne riešenie v prípade dlažby pre okolie bazéna, pretože má výbornú odolnosť a oproti deckingu a nepotrebuje takmer žiadnu údržbu. Ďalší nezanedbateľný faktor je jeho šetrnosť k životnému prostrediu, je stopercentne recyklovateľný, a na jeho výrobu nie je potrebné drevo, takže nie sú potrebné výruby stromov. Dôležitý pre jeho výrobu je drevený prach, ktorý vzniká pri brúsení drevených povrchov.

 

DRENÁŽNA ŽIVICA

Drenážna živica pre okolie bazéna vznikne zmiešaním dvoch materiálov, živice a mramorových kamienkov. Táto zmes má veľmi pekný vzhľad a dve charakteristické vlastnosti: odolnosť a výbornú absorbčnú schopnosť, čím zabraňuje vode zostať  na povrchu a tak umožňuje chôdzu po suchom povrchu bez rizika pošmyknutia. Na trhu sú dostupné rôzne farby a veľkosti primiešavaných mramorových kamienkov  Ďalšou výhodou drenážnej živice je jej tvárnosť, čím umožňuje tvoriť rôzne dekorácie a vzory. Jej údžba je nenáročná, stačí ju umyť vodou. Ani roky a zlé poveternostné podmienky nemenia jej farbu a tvar.

STRIEKANÝ KOROK

Tento druh podláh patrí do rodiny živíc, ale má úplne iné charakteristické vlastnosti oproti už spomínaným dlažbám. Získáva sa zmiešaním vody, živice a korkovej drte čím vznikne drsný povrch  s výbornou vodotesniacou vlastnosťou, čím sa tento druh podlahy stal jedinečným na trhu. Tento druh dlažby nenapádajú plesne a je elastický.

HLINÍKOVÁ PODLAHA

Hliníková podlaha je pre okolie bazéna veľmi originálna. Ide o ekologický materiál, lebo je vyrábaný z hliníkového odpadu. Z estetického hľadiska ide o “silný” originálny materiál.

 

 

Share this post