Vonkajšie povrchy

Vonkajšie povrchy

Aké druhy podláh sú najvhodnejšie pre vonkajšie povrchy? Analyzujme všetky druhy exteriérových podách, ich použitie, jednotlivé rozdiely, typické charakteristiky a požiadavky.

Keď sa rozhoduje o vydláždení vonkajších priesorov, prikláňa sa k materiálom ktoré garantujú estetické a rezistenčné vlastnosti aby sa predišlo problémom, ktoré by mohli vzniknúť rôznymi poveternostnými podmienkami, ktorým bude podlaha vystavovaná.

Vybraté exteriérové podlahy musia mať oproti interiérovým podlahám vysokú odolnosť. Príjazdové cesty, cestičky, nádvoria, dvory, nemôžu mať klzké povrchy a nemôžu prasknúť pod ťarchou vozidiel.

Už od dávna boli kamenné podlahy považované za najpevnejšie a nie je tomu inak ani dnes.

AKÉ SÚ CHARAKTERISTIKY A POVRCHOVÉ  ÚPRAVY VONKAJŠEJ DLAŽBY?

Vonkajšie podlahy musia garantovať výkonnosť a spĺnať podmienky ktoré spadajú do bežnej premávky chodcov, alebo cestnej premávky. Požiadavky sa líšia v závislosti na umiestnení, ale  vo všeobecnosti sú nasledovné tie najžiadanejšie:

 • vysoká kvalita
 • dostatočná hrúbka pre lepšiu odolnosť
 • protišmykový povrch
 • odolnosť voči mrazu
 • prispôsobilosť s vonkajšími podmienkami
 • dlhodobá výdrž s minimálnou starostlivosťou
 • rešpektovanie životného prostredia
 • typy spojov, ktoré umožňujú rôzne kompozície no zároveň garantujú pevný blok dlažby

Charakteristiky vonkajšej dlažby sa líšia podľa jej použitia. Napríklad na miesta určené na parkovanie je nevyhnutné použiť drenážnu dlažbu, pre nákupné centrá je naopak dôležité aby dlažba umožnila ľahkú manipuláciu s nákupným  košíkom, takže táto dlažba musí byť hladká.

Vonkajšie dlažby musia mať okrem iného aj výborné estetické vlastnosti aby mohli byť dostatočne oceneniteľné. Možné povrchové úpravy sú nasledovné:

 • musí mať vysokú odolnosť
 • mechanicky upravený skalnatý povrch ktorý dostatočne zabezpečí dlažbu voči opotrebovaniu a veľkým nárazom
 • povrchové vonkajšie úpravy so starodávnym, prestížnym vzhľadom
 • neupravený povrch, pri ktorom môžme klásť dôraz na prirodzenosť a zároveň garantuje protišmykový povrch

VONKAJŠIE PODLAHY  Z PRÍRODNÉHO KAMEŇA

Podlahy vyrobené z prírodného kameňa patria medzi najstaršie a najcennejšie. Krása a prirodzenosť kameňa sa výborne spája s tradičnými a modernými prvkami, typickými pre dnešné vonkajšie domové priestory. Dlhoročná tradícia dlažby z prírodného kameňa sa môže pochváliť rôznymi prestížnymi remeselníckymi technikami.

V prípade, že chcete ušetriť no zároveň zachovať estetiku a krásu prírodného kameňa, existujú dlažby vyrobené z rekonštruovaného kameňa, ktoré sú vhodné pre všetky vonkajšie obklady a podlahy.

BETÓNOVÉ PODLAHY

Betónové podlahy sú preferovanejšie ako čistý asfalt a to pre sériu zvláštností, medzi prvými odolnosť voči teplotným výkyvom. Medzi ďalšie pozitívne faktory patrí aj nízka cena a stálosť aj po rokoch. Betónové podlahy majú životnosť 30 rokov v porovnaní s asfaltovými podlahami sa javia ako výhodnejšie aj čo sa týka údržby.

Betónové podlahy značnej hrúbky sú určené pre oblasti frekventované  viacerými vozidlami a oblasti ktoré potrebujú vysoké technické výkony. Asfalt vo veľa prípadoch má tendenciu sa deformovať. Betónové podlahy sa pokladajú veľmi  rýchlo a majú širokú škálu farieb,úprav a formátov.

AKÉ TYPY DLAŽBY POUŽIŤ PRE VONKAJŠIE PROSTREDIE

Je možné rozlišovať technické charakteristiky medzi viacerými na trhu dostupnými dlažbami ako napríklad:

trecí odpor

odolnosť voči atmosferickým činiteľom

požiarna odolnosť

odolnosť voči kyselinám

odolnosť voči chemickým látkam

protišmykové a vodeodolné vlastnosti

farba

veľkosť

formát

spôsob výroby

konečné použitie

Vonkajšia dlažby  sa zvyčajne vyrábajú z porcelánu, slinku, terakoty a musia garantovať výbornú odolnosť voči poveternostným vplyvom, najmä mrazom, ktoré môžu spôsobiť škodu na jej povrchu. Je potrebné vyberať vonkajšiu dlažbu veľmi dôkladne podľa jej použitia. Dlažba určená na terasy nemôže mať tie isté výkony ako dlažba určená na obloženie bazéna, záhradného chodníku a preto ich treba starostlivo vyberať a brať do úvahy všetky charakteristiky.

V poslednej dobe zažívajú veľkú slávu porcelánové dlažby, ktoré majú schopnosť a rezistenciu nadmerného zaťaženia a takisto sú odolné voči vysokým teplotám a mrazom.

 

 

PROTIŠMYKOVÉ BLOKOVACIE BLOKY

Na trhu je možné nájsť  širokú škálu tehlových blokov rôznej charakteristiky čo stačí na dôkladný výber pre špecifické použitie. Tehlové bloky valorizujú akékoľvek mestské, alebo súkromné plochy, pretože ich produkcia a široký výber farieb zvyšuje možnosti ich použitia. Protišmykové a odvodňovacie vlastnosti  charakterizujú tieto bloky a preto sú optimálne ako vonkajšia dlžba. (hrúbka blokov používaných pre cesty je 12 cm)

PROTIŠMYKOVÉ EXTERNÉ BLOKOVACIE BETÓNOVÉ BLOKY

Blokovacie bloky z betónu predstavujú najčastejšie používané bloky pre exteriér. Bloky z tohoto materiálu sa považujú za najekonomickejšie a najodolnejšie. Betónové bloky na rozdiel od iných materiálov povoľujú inštaláciu na akékoľvek miesta. Tieto bloky sú často voľbou pre obytné rekonštrukcie a sú častou voľbou pre veľké verejné priestranstvá, v dôsledku veľkých alternatív pokiaľ ide o formát a vzhľad.

PROTIŠMYKOVÉ BLOKY Z TERAKOTY PRE EXTERIÉR

Protišmykové bloky z terakoty sú najviac inovatívne bloky používané v exteriéry, pretože sú schopné odolávať pešej prevádzke, ale aj ľahkej automobilovej prevádke. Inštalujú sa na vrstvu  4 až 8 cm štrku vybaveného prostriedkami na odvodnovanie. Tesniaca výpň sa robí pomocou piesku s granulátom  2-3 mm.

EXTERIÉROVÉ DLAŽBY S TLAČENÝM BETÓNOM

Tí ktorí sa nechcú zamerať na ekonomický výber no zároveň netúžia mať ako dlažbu betónové bloky, môžu sa rozhodnúť pre typ vonkajšieho povrchu, ktorý zabezpečuje veľkú estetickú hodnotu a rezistenciu. Ide o dlažbu z tlačeného betónu s estetikou a kvalitou prírodného kameňa s veľkou rezistenciou voči nárazom.

Vďaka technike impriting, je možné dať tvar akémukoľvek druhu podlahového materiálu. Do čerstvého  betónu sa vytesú textúry podľa výberu a dokážu sa tak vytvoriť krásy prírodného kameňa, keramiky, dreva, tehly a to do každého vrecka.

Tlačený betón zabezpečuje oveľa jednoduchšie a bezprostrednejšie  inštalácie ako pôvodné originálne materiály.

Tlačený betón je považovaný za monolitický materiál, vzhľadom na svoju unikátnu štruktúru. Je odolný voči nárazom a následým priehlbinám typickými napríklad pre skalnaté povrchy.

Povrchy tlačeného betónu môžu byť ošetrené pomocou špeciálnych živíc, ktoré zabezpečia odolnosť voči formám ako je tráva, mastnota, plieňe, čím sa stáva perfektnou voľbou pre vonkajšie plochy.

Share this post