Ako si vybrať vonkajšiu dlažbu: Gres porcelán, Talianske cotto, Alebo betón?

Ako si vybrať vonkajšiu dlažbu: Gres porcelán, Talianske cotto, Alebo betón?

AKO SI VYBRAŤ VONKAJŠIU DLAŽBU: GRES PORCELÁN, TALIANSKE COTTO, ALEBO BETÓN?

Ako vybrať najlepší materiál pre našu dlažbu do nášho exteriéru? Na trhu existuje široká škála produktov s rôznymi funkciami a charakteristikami, s prihliadnutím na zemepisné pásma, od teplých oblastí po tie daždivé až mrazivé.

Dnes máme k dispozícii širokú škálu materiálov, ktoré môžu uspokojiť naše estetické potreby, či už ide o záhrady, cesty, chodníky, podlahy okolo bazéna, máme na výber širokú škálu ktorá ponúka odpovede na chemické a fyzikálne vlastnosti ako je napríklad odolnosť voči vode, poveternostným vplyvom, odolnosť voči teplotným extrémnym zmenám, plesniam. Zvyčajne však problém vzniká s veľkou ponukou materiálov dostupných na trhu: ktorý si vybrať? Ktorý je pre môj prípad ten najlepší? Porcelánová gresová dlažba? Betón, alebo cotto?

VLASTNOSTI MATERIÁLOV

Samozrejme v tomto prípade je najdôležitejší zámer použitia. Nie je odporúčaná kombinácia rôznych materiálov s odlišnými charakteristikami. Musíme vybrať správny materiál ktorý sa hodí a harmonicky sa integruje s prostredím, so štýlom vonkajšieho aj vnútorného prostredia. Dôležitý fakt na ktorý nesmieme zabudnúť sú klimatické podmienky miesta kde sa nachádza náš dom. Ak žijeme na mieste kde sú v zime veľmi nízke teploty, musíme sa orientovať na dlažbu, ktorá má vysokú odolnosť, ale ak je táto oblasť aj predmetom zrážok, voľba padá na materiál s indexom nízka nasiakavosť vody. Stačí poprezerať katalógy rôznych produktov aby sme našli všetky indikácie a pokyny aj okrem tých stanovených európskou úniou.

COTTO

Je to materiál, ktorý má širokospektrálne využitie v rustikálnej oblasti. Používa sa na dlažbu pre okolie bazénov, terás, balkónov, schodov, ale aj na vymedzenie určitých oblastí v záhrade. Hlavným znakom je, že tento materiál musí byť mrazuvzdorný aby sa zabránilo jeho rozštiepeniu, alebo prasknutiu. Cotto môže pochádzať s domácej produkcie, alebo môže byť industriálne s rôznymi estetickými úpravami. Treba byť opatrný počas jeho pokladania, teplota v čase pokladania by mala byť  v rozmedzí od 10 do 25°C.

PORCELÁNOVÝ GRES

Porcelán je veľmi odolný voči mrazu, poškriabaniu, rôznym oderom a chemickým látkam. Je často používaný ako vnútorný obklad, ale výborne sa hodí aj do exteriérov a nachádzame ho často v záhradách a chodníkoch. Existuje v rôznych typológiách.

PRÍRODNÉ

Tento druh cotto pri úprave skončil pálením bez ďalších povrchových úprav ako je napríklad leštenie, alebo brúsenie. Samozrejme prírodné cotto sa neprispôsobí mrazom.

PEMRLICA (bocciardata)

tento materiál je esteticky veľmi podobný surovému kameňu, ktorý sa často používa na vonkajšie podlahy.

ŠTRUKTÚROVANÉ

Ide o povrchnú úpravu s vysokým indexom protišmykovosti.

FARBENÉ OD JADRA

Táto vlastnosť znamená, že v zriedkavých prípadoch, keď je dlažba rozštiepená, jej estetické poškodenie je minimálne.

Keď má dlažba perfektne spracované hrany tak, aby sa spojila priamo s ostatnými dlažbami pre vizuálnu estetickú kontinuitu, potom hovoríme o rektifikovaných materiáloch.

BETÓN

Tento materiál je zložený z cementu a farebných drobných kamienkov. Často je používaný na terasy, dvory, balkóny, ale aj pre podlahy vo všeobecnosti. Vo viacerých prípadoch je posilnený  betonárskou výstužou. Aj tento materiál je mnohotvárny v estetike a dajú sa z neho vytvárať špeciálne tvary a podoby tak aby sa podobal na drevo, kameň, alebo tehlu. Je upravovaný špeciálnymi produktami, ktoré zabraňujú usádzaniu prachom, proti tvorbe plesní, sú odolné voči atmosférickým činiteľom a majú protiabsorbčné vlastnosti. Na rozdiel od iných materiálov nepodlieha usadaniu typickému pre prírodný kameň.

Hlavné charakteristiky betónovej podlahy:

  • vysoká pórovitosť, preto je potrebná špecifická povrchová úprava na odstránenie tohto nežiadúceho javu
  • vysoká priepustnosť v dôsledku vysokej pórovitosti, ale aj v tomto prípade sa to dá napraviť povrchovou úpravou
  • tvrdosť, ktorá sa prejavuje vysokou odolnosťou voči zaťaženiu
  • odolnosť voči oderom, výborné rezistentné schopnosti, pri povrchovej úprave sa tieto jeho vlastnosti môžu ešte zvýšiť
  • odolnosť, betón odoláva času udržaním si počiatočných vlastností

Okrem toho betón použitý na podlahy, musí spĺňať určité požiadavky. Nevýhodou tohto materiálu je jeho sklon k praskaniu, predovšetkým pri veľmi nízkych teplotách nie je veľmi prispôsobivý mrazu.

Existujú špeciálne typy, prispôsobené či už do interiéru, alebo exteriéru ako podlaha s nie veľkou hrúbkou s inovatívnym zložením živíc a aditív používaných často na obnovu už existujúcich podláh pre vylepšenie ich vzhľadu.

Share this post